6. stručni skup MŽSV nastavnika strojarske skupine nastavnih predmeta

Autor: Josip Miota, 12. 5. 2014.

6. stručni skup MŽSV  nastavnika strojarske skupine nastavnih predmeta Bjelovarsko – bilogorske i Virovitičko – podravske županije održan je  9. svibnja  2014. godine   u Srednjoj školi Augusta Šenoe u Garešnici.

Goran Deželić, dipl. ing. iz Srednje škole Čazma održao je izlaganje o ispušnim plinovima kod motora SUI i načinima njihova pročišćavanja sukladno EU normama. Izlaganje je obuhvatilo utjecaje na ukupno zagađenje atmosfere, analizu ispušnih plinova, načine pročišćavanja ispušnih plinova, ulogu i zadatak ƛ- sonde, zadatak i vrste katalizatora te alternativne pogone vozila u svrhu smanjenja emisije CO2. Nakon izlaganja, otvorena je stručna rasprava o izloženim temama.

Darko Kovačević, stručni učitelj u Srednjoj školi Augusta Šenoe u Garešnici održao je izlaganje o obnovljivim izvorima energije i energetskoj učinkovitosti. Ukazao je na potrebu korištenja obnovljivih izvora energije zbog smanjenja zaliha fosilnih goriva i očuvanja okoliša, jer su obnovljivi izvori energije  mali zagađivači okoliša, a koriste neiscrpne izvore energije.

Drugi dio izlaganja odnosio se na provedbu projekta primjene obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti u Srednjoj školi Augusta Šenoe u Garešnici. Prikazana je opremljenost školske radionice opremom za iskorištavanje obnovljivih izvora energije koja je izrađena i instalirana isključivo osobnim radom učenika i nastavnika na praktičnoj nastavi insalatera grijanja i klimatizacije. Učenici su postavili u školskim radionicama ovojnicu objekta s vanjskom fasadom od stiropora debljine 10 cm, PVC stolariju, podno i zidno grijanje.

Solarni toplinski sustav s cijevnim vakuumskim kolektorima s 300 litarskim spremnikom za zagrijavanje učionice u kombinaciji s dizalicom topline zrak – voda s mogućnošću grijanja i hlađenja i uz potporu plinskog kotla. Instaliran je ventilacijsko – klimatizacijski sustav učionice sa rekuperatorom zraka kao i solarni toplinski sa dva pločasta solarna kolektora  za zagrijavanje potrošne tople vode zajedno sa spremnikom tople vode i automatskom regulacijom sustava.

Također je instaliran i fotonaponski solarni sustav i vjetrogenerator za proizvodnju električne energije iz solarne energije i energije vjetra.

Nakon demonstracije svih instaliranih sustava korištenja obnovljivih izvora energije, razvila se interesantna diskusija i razmjena iskustava između strukovnih nastavnika o postignućima i entuzijazmu nastavnika ove škole i drugih škola koje pripadaju MŽSV.

Opći je zaključak da su kolege u Garešnici puno učinili i odvojili puno slobodnog vremena da bi konkretizirali sadržaje kurikula za instalatere grijanja i klimatizacije i da na taj način imaju  visoka postignuća u ishodima učenja strukovnih sadržaja iz područja primjene i iskorištavanja obnovljivih izvora energije.

Dogovoreno je da se idući skup održi krajem lipnja  2014. Godine u Tehničkoj školi Bjelovar. Nastavnici strojarske skupine nastavnih predmeta bit će upoznati s novim idejama za novi posao ili kako detektirati, motivirati i raditi s nadarenim učenicima strukovnih škola te kako dizajnirati proizvode pomoću računalnog programa CATIA V5.

Voditelj MŽSV:

Josip Miota, prof. savjetnik