Stručna ekskurzija u HE Varaždin

Autor: Zvonimir Mesić, 23. 12. 2015.

Maturanti, građevinski tehničari, 9.12.2015. otišli su  na stručnu ekskurziju. Posjetili smo HE Varaždin, najstariju od tri hidroelektrane na rijeci Dravi. Hidroelektrana je izgrađena 1975. godine, a s posebnostima gradnje  upoznao nas je g. Franjo Lehkec, pogonski inženjer na brani. Gospodin Franjo nas je također vodio tijekom obilaska pogona te smo vidjeli generatore i turbine.

HE Varaždin ima najveću prosječnu godišnju proizvodnju električne energije (435 GWh) među trima hidroelektranama na Dravi: HE Čakovec (340 GWh) i HE Dubrava (340 GWh).  Obišli smo i pokretnu branu uz akumulacijsko jezero u blizini slovenskoga grada Ormoža, gdje je početak dovodnog kanala za HE Varaždin i preljevna pokretna brana za stari tok Drave. Zanimljivost dovodnog kanala je ta da je nasip obložen asfaltbetonom koji je tada prvi put  upotrijebljen na velikim branama u bivšoj državi. Zbog veličine akumulacijskog jezera, blizine naselja i pravilnika o velikim branama svakodnevno se obilazi i kontrolira dovodni kanal koji je duljine 7,4 km. Sljedeće godine počinje rekonstrukcija HE Varaždin i ostalih hidroelektrana koje su dio PP HE SJEVER.

Nakon detaljna obilaska HE Varaždin uputili smo se u Varaždin na ručak u restoran Garestin. Stručnu ekskurziju zaključili smo obilaskom grada Varaždina u pratnji stručnog vodiča , pri čemu  smo upoznali mnogo zanimljivih arhitektonskih posebnosti.

Zahvaljujemo na stručnom vođenju g. Lehkecu iz HE Varaždin te agenciji Blagec turist iz Križevaca i vodiču g. Ozrenu.