Stručna posjeta tvrtki Same Deutz – Fahr Žetelice d.o.o. Županja

Autor: Josip Miota, 10. 4. 2017.

Učenici drugog, trećeg i četvrtog razreda naše škole, smjera računalni tehničar za strojarstvo, posjetili su u petak, 7. travnja 2017. godine tvornicu Same Deutz - Fahr Žetelice d.o.o. u Županji. Željeli su upoznati proizvodni program tvrtke i konkretizirati stečena stručno – teorijska znanja u uvjetima realne proizvodnje.

Uz stručno vođenje voditelja proizvodnih pogona, učenici su upoznali procese obrade deformacijom, obrade rezanjem na CNC strojevima, zavarivanje, zaštitu od korozije, montažu podsklopova i sklopova te liniju montaže kombajna. Tijekom stručne posjete imali su prigodu upitati voditelje o svim detaljima proizvodnje i montaže ovog složenog proizvoda. Na skladištu gotovih kombajna, imali su mogućnost sjesti za upravljač ovog moćnog stroja i steći predodžbu o potrebnim sposobnostima da bi se njime upravljalo.

Cilj stručne posjete je potpuno ostvaren, jer su voditeljica ljudskih resursa tvrtke i voditelji pogona srdačno primili učenike i omogućili im detaljan uvid u proizvodni proces, a učenici su pokazali veliki interes za primjenu stečenih znanja u praksi. Imali su mogućnost čuti kolika je velika potražnja u industriji, na svim razinama obrazovanja, za zanimanjima  strojarske struke.

Na povratku, posjetili smo Tvrđu i Korzo (zgrada Strojarskog fakulteta) u Slavonskom Brodu.