15. stručni skup Međužupanijskog stručnog vijeća za sektor strojarstva, metalurgije i brodogradnje za Bjelovarsko – bilogorsku i Virovitičko – podravsku županiju održanog 23. svibnja 2017. godine u prostorijama Tehničke škole Daruvar u prostorima školskih radionica.

Autor: Josip Miota, 26. 5. 2017.

Viši savjetnik u ASOO Damir Zvonar, dipl. ing. upoznao je nazočne s aktualnostima u sustavu strukovnog školstva. Nastavnici su upoznati s promjenama u nastavnim planovima i programima za strojarska zanimanja i primjeni eksperimentalnih  programa za pojedina zanimanja. Obrazložena je mogućnost uvođenja dualnog sustava obrazovanja za trogodišnja zanimanja, planiranje i ostvarivanje praktične nastave te opremanja školskih radionica sukladno suvremenim tehnološkim dostignućima u strojarskoj praksi.

Zdravko Sikora, dipl. ing. iz Tehničke škole Daruvar obrazložio je mogućnost  apliciranja na natječaje za financiranje projekata iz EU fondova. Sredstvima IPA programa financirani su projekti obnovljivih izvora energije s područja toplinske i električne energije i primijenjeni su u školi kao sustav grijanja i pripreme potrošne tople vode te kao nastavna sredstva za određena strojarska zanimanja ( dizalice topline, fotonaponske ćelije i solarni kolektori ).

Libuška Klubičko – Palatinuš, dipl. ing. upoznala je nazočne s modelom organiziranja i ostvarivanja praktične nastave za učenike strojarskih zanimanja u školskim radionicama koje su opremljene adekvatnim strojevima i alatima. Nastavnici su razmijenili iskustva i istaknuli probleme u organiziranju i ostvarivanju praktične nastave.

Nastavnici su obišli školske radionice i praktikume za strojarska zanimanja gdje im je objašnjeno i demonstrirano što i kako učenici rade na praktičnoj nastavi. Upoznati su s radom:

-  autopraktikuma s autodijagnostikom - Damir Barberić
 - elektro radionice -  Miro Kligl, ing.
 -  ručne obrade -  Dalibor Hašpl, ing. i  Milan Krisla, ing.
 - strojne obrade  i demonstracije rada na CNC stroju - Dalibor Hašpl, ing.
 - fotonaponskih ćelija - Tomislav Kral, dipl.  ing. i
 -  prijenosnog solarnog kolektora - Juraj Horak, dipl. ing.

Sudionici skupa posjetili su tvrtku SAB  Daruvar. Direktor tvrtke Boris Budinjaš upoznao je nazočne s 27- godišnjom poviješću i razvojem tvrke koja  proizvodi specijalne alate, držače alata, specijalne držače alata za obradne centre, modularne sustave alata, dual contact držače alata, specijalne vijke te obavlja usluge strojne obrade metala i distribucije građevinske mehanizacije. Direktor je proveo kroz proizvodne pogone i detaljno objasnio izradu i obradu svake pozicije i cijeli proces proizvodnje za njihov proizvodni program.

Voditelj MŽSV:
Josip Miota, prof. savjetnik