Stručna ekskurzija u Rijeku

Autor: Matija Ipša, 13. 6. 2017.

Učenici 2.b i 2.c razrednog odjela posjetili su Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja, muzej informatičke tehnologije Peek&Poke i stadion Kantridu.

Učenici su imali prilike upoznati se s obilježjima arheološkog, umjetničkog, kulturno-povijesnog i pomorskog-povijesnog istraživanja, u vremenskom rasponu od prapovijesti do suvremenog doba.

Muzej se nalazi u zgradi nekadašnje Guvernerove palače, spomenika kulture pod zaštitom.

Uz stručno vodstvo saznali smo mnoštvo zanimljivih priča i upoznali neprocjenjive eksponate Hrvatske i svjetske baštine.

Između ostalog vidjeli smo jednog od pet sačuvanih prsluka za spašavanje s parobroda Titanic, jedinog u Europi.

U ovom stalnom izložbenom postavu izloženo je preko tisuću eksponata svjetske i hrvatske računalne povijesti. Na prostoru od tri stotine kvadratnih metara, u centru Rijeke, to je ujedno i najveći takav postav u ovom dijelu Europe.

Stručno vodstvo muzeja provelo nas je kroz cijeli izložbeni prostor i odgovorilo na sva postavljena pitanja. Učenici su imali prilike isprobati računala i igraće konzole koje su obilježile odrastanje mnogih generacija.

U popodnevnim satima, uz stručno vodstvo pratitelja obišli smo grad Rijeku i njegove znamenitosti.

Nakon pauze za ručak i slobodno vrijeme uputili smo se prema stadionu Kantrida.

U kasnim popodnevnim satima uputili smo se prema Bjelovaru.