18. stručni skup međužupanijskog stručnog vijeća za sektor strojarstva,brodogradnje i metalurgije

Autor: Željko Varga, 26. 3. 2018.

U petak, 23.ožujka 2018.g.,  u Slatini, u Industrijsko – obrtničkoj školi Slatina, održan je osamnaesti stručni skup Međužupanijskog  stručnog vijeća za sektor strojarstva, brodogradnje i  metalurgije.

Na skupu su obrađeni slijedeći sadržaji:

Ernest Balta, stručni učitelj – savjetnik, iz Industrijsko – obrtničke škole Slatina održao je izlaganje o planiranju i izvođenju vježbi i praktične nastave u predmetima strojarske struke. Kroz izlaganje su pojašnjene specifičnosti praktične nastave i  uloga strukovnog  učitelja kao njenog nositelja i neposrednog izvršitelja . Detaljno je analiziran opis poslova strukovnog učitelja  te način njegovog planiranja i pripremanja za izvođenje praktične nastave. Prezentirano je nekoliko konkretnih primjera  izrade pisanih priprema za izvedbu nastavnog sata vježbi i to prema B i C školskom programu odnosno prema jedinstvenom modelu obrazovanja (JMO). Izlaganje je završeno radionicom za uvježbavanje uočavanja, razlikovanja i izdvajanja  bitnih od nebitnih činjenica („Što je bitno, a što nebitno za spas brodolomca“).

Ranko Čučković, dipl. ing. strojarstva, također iz Industrijsko – obrtničke škole Slatina je svojim izlaganjem  obrazložio  nužnost poznavanja STEM područja. Osim definiranja što je to STEM područje i  što STEM uključuje posebno je naglašeno zašto je važno obrazovanje u STEM području. Opisane su STEM vještine te način rješavanja problema STEM pristupom. Prezentirano je šest glavnih značajki za uspješno provođenje STEM nastave sa naglaskom na potrebne uvjete za njeno provođenje te ulogom nastavnika u njoj.

Ivan Tudić, dipl. ing. strojarstva, iz Obrtničke škole Bjelovar, održao je predavanje na temu „Boje u komunikaciji“. Kroz primjere različitih vrsta komunikacije objašnjena je uloga boja u komunikaciji  tj. kako boje utječu na nas (psiha, emocije….). Budući je gotovo 80% vizualnih informacija koje ljudi zapamte vezano uz boje, neverbalna komunikacija bi bila nemoguća bez korištenja boja. Bojama se iskazuje individualnost, osjećaji, prikazuje socijalni status, pripadnost određenoj društvenoj skupini…. Bojama doslovno prodajemo proizvode jer dobro izabrana boja privlači pozornost, opušta (ili iritira), šalje moćnu poruku potrošačima ili potencijalnim kupcima te na taj način čini marketinšku komunikaciju, proizvod i samo poslovanje uspješnijim i efikasnijim.

U drugom se dijelu skupu pridružio i viši stručni savjetnik za strojarstvo, brodogradnju i metalurgiju  u ASOO, gosp. Zvonar Damir koji je sudionike u kratkim crtama upoznao sa aktualnostima u strukovnom obrazovanju. U vrlo skoroj budućnosti putem javnog poziva moguće je uključivanje svakog zainteresiranog pojedinca  u izradu novih strukovnih kurikuluma, a od iduće školske godine biti će poboljšane mogućnosti stručnog usavršavanja strukovnih nastavnika te će doći  i do određenih novina i promjena u načinu provođenja natjecanja učenika.

Skup je završen domjenkom u ugostiteljskom praktikumu škole, a održan je u  odsutnosti  voditelja međužupanijskog stručnog vijeća (Miota Josip, prof. savjetnik), kome su svi sudionici zaželjeli brz oporavak.