preskoči na sadržaj

Tehnička škola Bjelovar

 > Naslovnica
Vijesti

Međužupanijski stručni skup nastavnika strojarstva

Autor: Josip Miota, 12. 12. 2018.

20. stručni skup  Međužupanijskog stručnog vijeća za sektor strojarstva, metalurgije i  brodogradnje za Bjelovarsko – bilogorsku i Virovitičko – podravsku županiju održan je  12. prosinca  2018. godine s početkom u 14 sati  u prostorijama Industrijsko – obrtničke škole Virovitica.

U organizaciji stručnog vijeća nastavnika strojarske skupine nastavnih predmeta u Industrijsko – obrtničkoj školi Virovitica, organizirana je posjeta tvrtki RS Metali d.d. Pogon Rapid Virovitica. Nazočni nastavnici upoznati su s proizvodnim programom Rapida i uz stručno vodstvo Darka Krmpotića, dipl. ing. obišli su proizvodne pogone.

Ivan Mađerčić, prof. mentor iz Industrijsko – obrtničke škole Virovitica upoznao je nazočne sa zahtjevima Euro normi za vozila s Diesel motorima.  Euro norme i europska politika održivog transporta podrazumijevaju uvođenje tehnoloških poboljšanja vozila, ekološku vožnju, alternativne izvore energije, ekološke standarde itd.  Posljednja norma, “Euro 6”, odnosi se na sve homologacije od rujna 2014. godine i svih novih vozila od rujna 2015. godine i smanjuje zagađivanje za 96% u usporedbi s granicama iz 1992. godine.  Uvođenjem Euro 6 norme motori svih kamiona i autobusa moraju koristiti i AdBlue dodatak za čišćenje ispušnih plinova.

Kako su norme postajale sve strože tako su i zahvati na motoru postajali sve zahtjevniji, što je iniciralo uvođenje rješenja poput povrata ispušnih plinova (EGR) u cilindar.  EGR je tehnologija kojom se ispušni plinovi ponovno vraćaju u cilindar gdje se ponašaju kao inertni plin pa je to bio jedan od načina za poboljšanje ispuha.

Neki proizvođači su se za dobivanje Euro 4 i Euro 5 norme služili samo SCR tehnologijom bez korištenja EGR-a. Radi se o relativno jednostavnom, ali vrlo efikasnom rješenju prilikom kojega  se u ispuh ubrizgava otopina uree (poznata pod trgovačkim nazivom AdBlue) od koje nastaje amonijak koji se veže s NOx pri čemu nastaje neopasni dušik i vodena para.

S obzirom na iznimno niske količine štetnih sastojaka u ispuhu većina proizvođača se je odlučila, za postizanje Euro 6 norme, kombinirati i EGR i SCR. Tako se uz pomoć EGR-a smanjuje količina NOx, ali se mora ugraditi i SCR katalizator da bi se NOx u potpunosti eliminirao.

Igor Koletić, prof. savjetnik iz Industrijsko – obrtničke škole Virovitica obrazložio je potrebu razvijanja poduzetničkih kompetencija učenika. Poduzetništvo je gospodarska aktivnost pojedinca ili više partnera da uz određeno ulaganje kapitala i preuzimanje rizika uz neizvjesnosti uđe u poslovni pothvat s ciljem stvaranja profita. Osnovne komponente poduzetništva jesu: biti sposoban uvoditi i podržavati inovacije, moći djelovati proaktivno i pozitivno reagirati na promjene, biti sposoban postavljati si ciljeve i ostvarivati  ih, biti uporan , moći djelovati timski i biti motiviran (želja za uspjehom). Škola trebala poticati kod učenika: fleksibilnost, kreativnost i  opravdani rizik. Međutim, učenici imaju nedovoljno osnovnih znanja (metematike, ekonomije…), nedovoljno uporni, često svjesno zanemaruju obaveze, nisu osobno spremni preuzeti rizik pri rješavanju različitih zadataka i imaju veliki strah od neuspjeha. Preporuka je da se poduzetništvo kao osnovna kompetencija ne poučava u okviru samo jednog predmeta ili jednog projekta, već da ona bude univerzalna, međupredmetna tema koju treba uvoditi već od osnovnog obrazovanja.

Zbog toga se preporučuje da će  škole: poticati razvoj poduzetničkih osobina ličnosti kod učenika: kreativnost, samopouzdanost, prilagodbu promjenama, inovativnost, spremnost za preuzimanje razumnih rizika, razvijati znanja i svijest o profesionalnim i poduzetničkim mogućnostima, razvijati svijest o društveno odgovornom poduzetništvu, uključivati sadržaje vezane uz osnovna ekonomska znanja, podržati korištenje pedagoških metoda temeljenih na praksi gdje su učenici uključeni u konkretni projekt poduzeća (npr. vođenje mini-poduzeća, učeničke tvrtke ili učeničke zadruge i identificirati škole koje su primjer dobre prakse u razvoju poduzetništva te omogućiti prijenos dobrih iskustava prema drugim školama

Zoran Kozjak, stručni učitelj iz Industrijsko – obrtničke škole Virovitica objasnio je potrebu za razvijanjem inovatorstva u školi.

Nazočni nastavnici upoznati su s potrebom i načinima kreativnog  razmišljanja, globalizacije, poduzetništva, kreativnosti, inovacija, tehnika kreativnog razmišljanja i predviđanja. ZNANJE je postalo možda najvažniji čimbenik u određivanju životnog standarda (više nego zemlja, strojevi ili rad). Današnja tehnološki najnaprednija gospodarstva potpuno se temelje na znanju. Biti kreativan znači eksperimentirati, rasti i padati, preuzimati rizik i odgovornost, kršiti pravila i pritom se dobro zabavljati. Inovatori i njihov rad su jedan od značajnih čimbenika poticanja kreativnog i neopterećenog načina razmišljanja, osnovne poluge razvoja gospodarstva i društva.

 

Voditelj MŽSV :
Josip Miota, prof. savjetnik




Oglasna ploča
Važni linkovi

Sve dokumente, zakonske i podzakonske akte možete naći na mrežnim stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja na sljedeći način: otvorite mrežnu stranicu MZO-a, kliknete na Pristup informacijama te  odaberete Dokumenti, zakonski i podzakonski akti, zatim u padajućem izborniku izaberete, pod brojem 3. Srednjoškolski odgoj i obrazovanje i otvorit će se poveznice za sve relevantne dokumente, zakonske i podzakonske akte.

Korisni linkovi
Administrator

 Administrator mrežne stranice:
 Emina Grmić
 emina.grmic@skole.hr

Tražilica
CMS za škole logo
Tehnička škola Bjelovar / Dr. Ante Starčevića 28, HR-43000 Bjelovar / ss-tehnicka-bj.skole.hr / tsbj@ss-tehnicka-bj.skole.hr
preskoči na navigaciju