Europski tjedan programiranja - CodeWeek

Autor: Emina Grmić, Matija Ipša, 22. 10. 2019.

Europski tjedan programiranja, CodeWeek, društvena je inicijativa promicanja programiranja koja se obilježava od 5. do 20. listopada 2019. pod nazivom "Pretvaranje ideja u stvarnost".

CodeWeek u Tehničkoj školi Bjelovar obilježen je 19. listopada 2019. u sklopu rada Centra izvrsnosti iz informatike. Naši učenici sudjelovali su u dvije radionice u trajanju od 4 sata.

Prvu radionicu – Programiranje Arduina, vodio je profesor, Tehničke škole Bjelovar, Matija Ipša

Arduino je mikroračunalo koje omogućuje upravljanje uređajima i sustavima. Polaznici su na radionici naučili osnove programiranja i spajanje Arduina s vanjskim svijetom. Upoznali su osnovne elektroničke komponente, primjenu i način povezivanja na mikrokontroler. Napredniji polaznici su koristili Arduino za upravljanje mobilnim robotom.

Drugu radionicu – programiranje u programskom jeziku C++, vodila je profesorica, Tehničke škole Bjelovar, Emina Grmić

Radionica je trajala četiri sata, pri čemu su polaznici savladali osnovne korake u programiranju uporabom programskog jezika C++ (ulazne i izlazne funkcije, aritmetičke, relacijske i logičke operatore, matematičke funkcije, naredbe grananja i ponavljanja). Svoje vještine računalnog razmišljanja i programiranja testirali su na problemskim zadacima Hrvatskog saveza informatičara, odnosno odabranim zadacima s Hrvatskog otvorenog natjecanja iz informatike: PRIMUS, TIN, OSKAR, VANZEMALJAC, CETVRTA i NADAN, te dodatnim problemskim zadacima za one koji žele znati više: MODULO i PREOKRET.