2009-11-25 00:00:00

1. PROSINAC - SVJETSKI DAN BORBE PROTIV AIDS-a

Za Svjetski dan borbe protiv AIDS-a odabran je 1. prosinac, a povijest datuma seže do 1988. godine kada su, na sastanak na vrhu, ministri zdravstva iz cijelog svijeta pozvali na društvenu toleranciju i bolju razmjenu informacija o toj bolesti.

 

Ove godine svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se porukom „Radimo zajedno“ („Working Together“). Način na koji se i vi možete uključiti u borbu protiv AIDS-a je sudjelovanje u radionicama „Suočavanje s AIDS-om" koje su opisane na web stranci http://www.aids.gov/world-aids-day/

 

Od otkrića prvih oboljelih 1981. godine do danas, AIDS se proširio čitavim svijetom. Procjenjuje se da na svijetu ima 33 milijuna zaraženih HIV-om i zahvaća ljude svih dobi, spola, rase, vjere, nacionalnosti, spolne opredijeljenosti. Epidemija HIV / AIDS-a nije prestala usprkos poduzetim mjerama i pozitivnim učincima na tijek epidemije. Zabrinjavajuće je da je novo zaraženih najviše u dobi od 14 do 25 godina.

         HIV / AIDS je virusna zarazna bolest. Virus napada obrambeni sustav i tijekom infekcije ga slabi. Posljedica je nemogućnost savladavanja različitih bolesti i infekcija. Zaražena osoba može izgledati zdravo jer do pojave prvih simptoma i spoznaje čovjeka da je bolestan prođe više mjeseci i godina. Nakon nastanka bolesti imunološki sustav sve više slabi, dolazi do upale limfnih čvorova, kvržica na jeziku i rana na koži, nagli gubitak tjelesne težine, upale pluća i ostalih vitalnih organa, vrtoglavice, otpadanja kose…

 Kod zaraženih osoba virus se nalazi u sjemenskoj tekućini, sektoru rodnice i krvi. Putovi prijenosa virusa su spolni (seksualni) kontakt, zaražena krv koja mora ući u ljudsko tijelo najčešće zagađenim iglama i špricama koje izmjenjuju ovisnici te putem posteljice s majke na dijete. Bolest se ne može izliječiti. Uzimanje lijekova usporava tijek bolesti, produžava životni vijek i podiže kvalitetu života oboljelih. Cjepivo protiv bolesti ne postoji.         

Što vi možete učiniti?

Možete preuzeti odgovornost za svoje postupke koji će smanjiti rizik od zaraze HIV-om.    

Rizici su:

•    nezaštićeni spolni odnos (vaginalni, analni, oralni)

•    promiskuitetno ponašanje (često mijenjanje partnera)

•    zajedničko korištenje igala i šprica (intravenski ovisnici)

•    spolni odnos pod utjecajem alkohola ili ilegalnih droga

 Kako se HIV ne može prenijeti:

•    korištenjem zahoda poslije osobe zaražene HIV-om

•    pijenjem iz zajedničke čaše sa osobom zaraženom HIV-om (HIV se ne prenosi putem sline)

•    putem krvi kukaca (virus HIV-a ne može preživjeti u organizmu kukaca

•    korištenjem odječe zaražene osobe (HIV se ne prenosi znojem)

AIDS je bolest suvremenog doba nazvana još i kao KUGA SUVREMENOG DOBA!    Želimo li biti zdravi, biti roditelji i uživati u zajedničkom životu moramo voditi brigu o svojem zdravlju i biti oslobođeni predrasuda prema zaraženima i oboljelima od HIV / AIDS-a jer nitko ne zna kakva mu je sudbina. Naša budućnost će pokazati jesmo li u tome uspjeli.

 Više informacija o samoj  bolesti pogledajte na web stranici: http://www.aids.hr/

 Služba za epidemiologiju zaraznih bolesti: http://www.hzjz.hr/epidemiologija/hiv.htm

Više o unaprjeđivanju borbe protiv HIV/AIDS-a u Hrvatskoj možete pročitati na web stranici: http://www.mzss.hr/hr/programi_i_projekti/prevencija/unaprijedivanje_borbe_protiv_hiv_aids_a_u_hrvatskoj

Tehnička škola Bjelovar