6. prosinca slavi se sv. Nikola. No tko je ustvari bio sveti Nikola?

Autor: Administrator , 5. 12. 2009.

„SVETI NIKOLA, BISKUP

Rodio se u Patari u Liciji u IV.st.; postade biskupom Mire, no bi zatvoren za vrijeme progonstva koje je provodio car Dioklecijan, a umro je 345.g.
To je jedan od najpopularnijih svetaca, a bio je tako veliki čudotvorac, da se njegova čuda pretvaraju u prave legende.

Poznata je legenda o uskrsnuću triju djevojaka, te kako je spasio brod od potopa.

Isto tako je bio poznat po svome milosrđu, te se priča kako je dao na dar tri vrećice zlatnika jednom siromašnom čovjeku, koji je bio spreman predati kćer u prostituciju za uzdržavanje obitelji.

Na sjeveru sv. Nikola je postao sv. Klaus (pogrešno izrečeni latinski Sanctus Nikolaus), koji na saonicama i sobovima donosi darove djeci u Božićnoj noći.“

U ikonografiji sv. Nikola se običava prikazivati s tri kruščića ili tri okrugla zlatnika.
Sveti Nikola je zaštitnik djece, mladenki, nevjesta, pekara, bačvara…

Literatura:
ROSSO, Marija: Sveci i zaštitnici zvanja i zanimanja, UPT, Đakovo 2003, str: 216.

Pripremila: Katarina Ćurković, profesorica vjeronauka