Primjer dobre prakse: Mjesec borbe protiv ovisnosti 15.11.-15.12.2021.

Autor: Sandra Hermanović, 17. 1. 2022.

U Tehničkoj školi Bjelovar obilježili smo Mjesec borbe protiv ovisnosti aktivnostima na Učeničkom vijeću, satovima razrednika i izradom školskih panoa.

Cilj aktivnosti je bio razvijati kritičko razmišljanje o ovisnostima, rizičnom ponašanju i njegovim posljedicama te kvalitetnom provođenju slobodnog vremena.

Ishodi koje su učenici usvojili su: prepoznavanje oblika ovisnosti, podizanje svijesti o štetnosti alkohola, droge i ostalih ovisnosti te prepoznavanje i odabir zdravih stilova života.

Početkom prosinca 2021. održano je Učeničko vijeće na kojem je pedagoginja škole održala radionicu na temu Prevencija ovisnosti. Učenici su raspravljali o vrstama ovisnosti i prevenciji. Zaključak je bio da mladima treba pomoći u organizaciji slobodnog vremena, potaknuti ih na aktivnosti koje su u njihovoj zajednici i ostale mogućnosti koje uključuju i druženje, ali i razvoj individualnih sposobnosti kako tko ima interese. Učenici ističu problem računalnih igara koje oduzimaju puno vremena. Korištenje društvenih mreža su drugi problem jer je dozvoljeno i svakodnevno treba biti prisutan. S druge strane škola i školske obaveze oduzmu dosta vremena i ostane malo vremena za slobodno vrijeme i hobije. Ističu da zbog ne organiziranosti dolazi do dokoličarenja i mjesta za potencijalne ovisnosti.

Predstavnici razreda su izabrali temu, odnosno oblik ovisnosti o kojem žele napraviti prezentaciju. Uz mentorstvo pedagoginje učenici su napravili materijal koji je objedinila u jednu prezentaciju predsjednica Učeničkog vijeća Petra Tandara. Prezentacija je podijeljena u razrednim kanalima preko Teamsa, a u razrednim odjelima održali su predavanje predsjednici uz pomoć pedagoginje ili razrednika. Učenici su obradili teme ovisnosti o: pušenju, alkoholu, hrani, društvenim mrežama, kockanju, igricama, lakim i teškim drogama.

Tijekom mjeseca predsjednici razreda napravili su pano na temu Ovisnost o računalnim igricama koji je postavljen u holu škole. Na panou je naglasak bio na prezentaciju sportskih i društvenih aktivnosti u gradu Bjelovaru sa ciljem da se učenici Škole upoznaju kako bi mogli provoditi slobodno vrijeme.

Učenici su zaključili da rizična ponašanja nisu poželjna jer vode u ovisnost. Smatraju da bi u školi trebalo više predavanja o kvalitetnom provođenju slobodnog vremena i samopouzdanju.

Učenici su snimili i poruke kojima poručuju zašto ne izabrati ovisnost. Pogledajte u video isječku. Kratki video je potaknuo učenike na raspravu i postavljala su se pitanja što razred kao zajednica može učiniti da bi pomogli pojedincima koji imaju problem sa nekom ovisnošću.

Tijekom školske godine nastavit će se nizom predavanja i radionica koja će potaknuti učenike na pozitivna razmišljanja, kvalitetnije provođenje slobodnog vremena i zdrave stilove života.

Kutak za roditelje
Dragi roditelji, ako imate problem i želite razgovarati možete se obratiti na mail: sandra.petrlic@skole.hr